4EB, Brisbane

česky

  • středa 6:30 – 8:00 SEČ (7:30 – 9:00 SELČ, 15:30 – 17:00 východoaustralského času)
  • sobota 1:00 – 2:00 SEČ (2:00 – 3:00 SELČ, 10:00 – 11:00 východoaustralského času)

slovensky

  • pátek 9:00 – 10:00 SEČ (10:00 – 11:00 SELČ, 18:00 – 19:00 východoaustralského času)

internet www.4eb.org.au/czech, www.4eb.org.au/slovak
program, velmi krátké vlny 98,1 MHz

O pořadech

Czech Downunder!
Program vysílán v českém jazyce, zahrnuje zprávy, informace, pro krajany v Austrálii, i jejich rodin a přátel jinde ve světě.
Moderátoři jsou dobrovolníci, kteří připravují každý program s myšlenkou na posluchače rúzných generací. Programy obsahují historii, tradice, informace o akcích Československého klubu Brisbane pro krajany a veřejnost.
Mluvené slovo je proložené tradiční i moderní hudbou různého žánru.

Česká skupina začala vysílat na Radio 4EB jako Československá skupina od 1. prosince 1979. Od 19. srpna 2001 byli prvními členy výboru České skupiny předseda Karel Ulvr, tajemnice Stanislava Bilek, pokladník – Karel Bilek, místopředsedkyně – Ludmila Bartunek, asistent pokladníka – Vladimir Jarousek, asistent tajemnice – Miloslav Hajek.

Karel Ulvr v Rádiu 4EB, rok 2018; autor fotografie: Československý klub v Queenslandu, Inc
Karel Ulvr v Rádiu 4EB, rok 2018; autor fotografie: Československý klub v Queenslandu, Inc

Aktivní moderátoři:
Karel Ulvr
Jiří Procházka
Stanislava Bílková

Slovenská hodinka
Každý pátek mezi 18 a 19 hodinou přináší 60 minut slovenského jazyka a hudby. Ve spojení s informacemi z místních a mezinárodních zdrojů tak mají posluchači možnost užít si zajímavé články o kultuře, vědě, cestování, zdraví a dalších oblastí.

Slovenská skupina začala vysílat na Radio 4EB jako Československá skupina od 1. prosince 1979. V polovině 80. let bylo navrženo vytvoření samostatné rozhlasové Slovenské skupiny, která vznikla od 20. června 1987 a prvními členy jejího výboru byli: Michal Červenák, K Green, A Koda, P Vitko a E Dizo.
Tono Kojda a Michal Červenák měli na starosti jak organizaci členství, tak samotnou skupinu. Jan Malach jako Slovák z Jugoslávie dohlížel na členství z řad Slováků z bývalé Jugoslávie žijících v Queenslandu.
První slovenské vysílání v rámci československé skupiny zahájil Jan Malach 8. února 1988. Vysílání proběhlo s redaktorem Tonem Kojdou. Později se připojil i Michal Červenák. Slovenský program v této skupině byl obvykle zhruba jednou měsíčně.
V polovině devadesátých let kvůli nedostatku vysílacích pracovníků slovenská skupina ukončila svou činnost, dokud ji nepřevzal Milan Lorman. Zpočátku získával další lidi jako hlasatele, dokud licenci nezískal Peter Horniak.
Když se tehdejší československá skupina přejmenovala na českou, Slováci z této skupiny přešli do slovenské skupiny, která v té době již téměř končila. Díky posílení členů a novým vysílačům mohla slovenská skupina pokračovat. V roce 2002 se předsedkyní slovenské skupiny stala Emilia Matula a vysílání pokračovalo zapojováním dalších mladých lidí. V mezidobí se na několik let stala předsedkyní také Ingrid Pride.
Skupina podporuje starší krajany a také mnoho mladých Slováků přicházejících do Brisbane, kteří potřebují najít společenství. Poskytuje také platformu pro zapojení se do činnosti, která rozvíjí sebedůvěru pro začátek života v novém prostředí a zároveň pokračuje ve spojení s jejich zemí původu a její kulturou.

Aktivní moderátoři:
Emilia Matula (Mimi)
Evka Matejova
Ivana O’Mara

Evka Matejova, za mikrofonem Emilia Matula, autor fotografie: Slovenská skupina 4EB
Evka Matejova, za mikrofonem Emilia Matula, autor fotografie: Slovenská skupina 4EB
Ivana O’Mara v Rádiu 4EB, autor fotografie: Slovenská skupina 4EB
Ivana O’Mara v Rádiu 4EB, autor fotografie: Slovenská skupina 4EB

Bývalí moderátoři:
Ingrid Pride
Monika Svarcova
Pavol Jakubec
Bea Jakubec
Katarina Svantnerova Sedivy